Yediğinize dikkat edin

Özellikle çikolata, karamel ve yapışma özelliği olan şekerlemeler bakterilerin sevdikleri yiyecekleridir. Bu tür yiyecekleri dikkatli tüketmelisiniz. Yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalayın veya ağzınızı bol su ile çalkalayın. Asitli içeceklerden kaçının. Asitli içecekler diş minesi üzerindeki tabakanın yıpranmasına neden olur.

 

Ağız hijyeni

İyi bir ağız hijyenine sahipseniz şanslısınız. Ağız hijyeni çürük oluşumunu engellemede baş rolü oynar. Dişleri periyodik olarak fırçalamak bakteri plağını dişlerin yüzeyinden uzaklaştırarak çürümeyi engeller. Gece dişlerinizi fırçaladıktan sonra hiç bir şey yememeli, şekerli ve asitli içecekler tüketmemelisiniz.

 

Dişleri fırçalamak

Diş fırçası üzerinde bakteri oluşumunu engelemek için kısa aralıklarla diş fırçanızı değiştirin. Dişlerinizi fırçalamadan önce diş fırçasının kuru olmasına dikkat edin. Dişlerinizi sık sık fırçalıyorsanız iki adet fırça bulundurmalı ve sırayla kullanmalısınız. Dişlerin bütün yüzeylerini fırçalamak en az 2-3 dakika sürmelidir

 

Diş ipi kullanımı

Her gün diş ipi kullanmak da çürüklerden korunmak için önemli bir etkendir. Diş fırçası dişlerinizin yaklaşık %65 ini, diş ipi dişlerinizin yaklaşık %35 ini temizler. Diş fırçası dişlerinizin kesici-çiğneyici yüzeyleri ve ön-arka yüzlerini, diş ipi diş aralarını arındırır. Düzenli olarak diş ipi kulllanmak diş sağlığınız için önemlidir.